www.bluenotes.fi |
В дворците, музиката служела за развлечение на владетелите, като често била придружаванa от танци, подсилващи ефекта на въздействие.
През мрачното средновековие, музиката също присъствала в живота на хората, независимо от спада в едно културно отношение. Музикантите, които композирали по това време, били наречени свирачи и трубадури, като най-често представители на мъжкия пол, но понякога между тях имало и жени. Забавлявали кралете и благородниците, което разбира се не би изненадало никого.
През Ренесанса, говорим вече за разцвет на изкуството и културата. Творците заимствали от античността, което е и предпоставка за едно по-философско представяне на музиката като такава. Наблюдават се едни по-сложни полифонии, както е неповторимо майсторство.
Бавно, бавно, минавайки през призмата на времето, достигаме и до Класицизма в музиката. Тук вече говорим за едни чисти форми на музициране, отдалечили се от религиозните канони. Няма го вече бароковия стил, който бива заменен от истинско изкуство, отново базиращо се малко или много върху древногръцките традиции.
Един от най-великолепните периоди в изкуството и културата настъпва по време на Романтизма. В култ е издигнат човешкият дух, подтиснат и тласкан към смирение по времето на средните векове. Музиката се превръща в изразно средство, обвързано с чувства като любов, тъга, отчаяние и съзерцание. Един от най-видните представители на тази културна епоха е знаменития Фредерик Шопен.
Reference.com |
Навярно си спомняте, че бях писала статия, относно това, че растенията музицират. Няма да се спирам толкова подробно на темата в момента, но на който му е интересно може да получи повече информация от конкретната статия, намираща се тук.
Искам да се спра на един особено интересен факт, засягащ определените композиции. Ако имате поне малко представа от музика, то навярно знаете, че има минорна и мажорна гами. Музиката, базиращи се на първите е тъжна, депресивнa, но и докосващa и вдъхновяващa. Смята се, че въздействащите честоти, представляват късо честотни вибрации, които всъщност не са "полезни" за човешкия мозък.
При мажорната гама има едно определение - порив на щастие. Тук честотите са с високи вибрации, които могат да бъдат използвани дори с лечебна цел, особено ако се касае за депресивни и тревожни разстройства. Ето защо се препоръчва на душевно болните да слушат успокояваща и тонизираща музика.
Бях чела, че според изследване, направено от Би Би Си, Бохемска рапсодия на Куин е истински лек срещу депресия :)
Е, все пак сме различни, което ни прави и толкова уникални, така че вероятно всеки един от вас е в състояние сaм да подбере музиката, която отпуска нервите и го кара да се чувства добре.
Пишейки статия за музиката, някак не мога да се стърпя да не напиша няколко думи за холофоничния звук. Особено защото знам, че много от вас не са чували за това доста вълнуващо откритие.
Откриването на холофоничния звук, става през 1980 от аржентинския изобретател Хюго Зукарели. Идеята е базирана върху възможността да попаднем в един реалистичен свят, като илюзията за него се осъществява от самия триизмерен звук.
За да можете да усетите тази магия, сътворена от науката, то ви трябват стерео слушалки, с чиято помощ да чуете случващото се около вас по един изумителен начин. Без слушалки няма да има никакъв ефект, затова ви повтарям още веднъж да си намерите такива, преди да преминете към "слушането".
Сега е момента да ви предоставя едно видео, в което буквално ще усетите как някой ви подстригва. Надявам се да ви бъде забавно, но не се стряскайте! Коста си ви е на мястото :)
Музиката ме е вълнувала през целия ми живот, като дори не си спомням вече кога за първи път бях озарена от магията и. Няма да забравя красивите усещания, които изпитвах, когато се любувах на балет, предаван по телевизията. Вероятно съм била на две-три години. По късно започнах да си правя музикални компилации, като дори опитвах да пея. В един момент открих Пинк Флойд и буквално се влюбих в психоделичната им музика, което пък от своя страна ме запрати в прегръдките на едно по-тежко звучене, което се превърна и в мое ежедневие. Но разбира се най-красивото творение от човека, вдъхновяващо музикантите и в наши дни, си остава класическата музика, която е основоположник на всичко, което познаваме в момента.
Слушайте музика, защото тя език на сърце пълно с любов!
Коментари
Публикуване на коментар